Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Ekibimiz

Levent Lezgin Kılınç

Kurucu Ortak
+90 (212) 217 12 55 levent.kilinc@kilinclaw.com.tr

Eğitim

Arizona Eyalet Üniversitesi, Hukuk Fakülesi, LLM
Istanbul Kültür Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, LLB

Baro Kaydı

İstanbul, Texas

Dil

Türkçe, İngilizce, Azerice

Levent Lezgin Kılınç, Kılınç Hukuk & Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Gerek yabancı gerekse yerel yatırımcılara hukuki tavsiyelerde bulunan ve işlemlerinde onlara danışmanlık veren Levent, aynı zamanda hem uluslararası alanda hem de Türkiye’de uyuşmazlıkların hukuki yollardan çözümü için tavsiyelerde bulunur.

Başlıca çalışma alanları Kurumsal Yönetim, Birleşme & Devralma, Soruşturmalar ve Uyuşmazlık Çözümü olan Kılınç, aynı zamanda finansal hizmetler, perakendecilik, ulaşım, enerji, lojistik ve imalat gibi çok çeşitli sektörlerde de müvekkillere sınır ötesi satın almalar, ortak girişimler, özel sermaye yatırımları, stratejik yatırımlar, soruşturmalar ve hukuki süreçleri içeren konularda kapsamlı bir şekilde hukuki danışmanlık vermektedir.

Levent, Kılınç Hukuk & Danışmanlık’ı kurmadan önce, 2014 yılına kadar SOCAR’da çalışmıştır. Star Rafineri, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı, Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ve Termik Santral Projeleri gibi günümüzde Türkiye’nin enerji alanında büyük öneme sahip projelerinin yasal süreçlerine katkıda bulunmuştur. Daha öncesinde, yabancı hukuk müşaviri olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde uluslararası bir hukuk bürosunda çalışmış olan Kılınç, Arizona’da çalıştığı dönemde enerji projeleri ile ilgili konularda, saygın enerji şirketlerine danışmanlık hizmeti vermiştir. Daha sonra uluslararası bankacılık işlemlerinden sorumlu hukuk danışmanı olarak Türkiye’nin önde gelen Katılım Bankalarından birinde çalışmıştır.

Deneyim

 • Türkiye’nin en büyük yatırımcı şirketlerinden biri olan SOCAR’a hukuki uyuşmazlıklar, yasal düzenlemeler ve rekabet hukuku alanlarının yanı sıra SOCAR Fiber’e şirketler hukuku ve yasal düzenlemeler ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • SOCAR Türkiye Özel Endüstri Bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı uluslararası projelerde, sektörün önde gelen diğer enerji şirketleri ile kurulması planlanan ortaklıklarda SOCAR’ı temsil etmektedir.
 • Türkiye’nin dördüncü büyük gaz üreticisi olan EWE Turkey Holding’in ve iştiraklerinin SOCAR tarafından devralınması kapsamında hukuki danışmanlık hizmeti sunmuştur.
 • Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Projesi’ne danışmanlık yapmıştır. Proje kapsamında boru hatlarının kurulması ve Projenin yürütülmesi kapsamında ürün ve hizmet alımı, eğitim hizmetleri, finansal kiralama ve proje finansmanı anlaşmaları ve protokolleri çerçevesinde destek sunmuştur.
 • SOCAR’ın Türkiye tarihinin gayrimenkul ve enerji sektöründeki en büyük tek merkezli yatırımı olan STAR Rafineri Projesi kapsamında danışmanlık hizmeti sunmuştur.
 • Türkiye genelinde yürütülen petrol ve doğal gaz ile ilgili projelerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında çeşitli Türk şirketleri ile olan iş birliklerinde SOCAR’a hukuki danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.
 • Pasha Yatırım Bankası’nı, Türkiye ve Azerbaycan’daki tüm yatırım, ortak girişim ve finansman konularında temsil etmektedir.
 • Bir Pasha Yatırım Bankası iştiraki olan PD Turizm’i ve Türkiye’de işletilen bir otel için gerekli proje finansmanının sağlanması ve turizm işletme belgesine ilişkin idari gerekliliklerinin yerine getirilmesi kapsamında temsil etmektedir.
 • Doha merkezli, uluslararası alanda saygın bir otel grubu olan RETAJ Hotels’e hukuki uyuşmazlıklar, yasal düzenlemeler ve rekabet hukuku alanlarında danışmanlık yapmaktadır.
 • Almanya merkezli bir Bilişim Teknolojileri Şirketi olan Qimia’ya, yatırımlarında ve Türkiye’deki faaliyetlerin başlatılmasında, Türk iştirakinin kurulmasında, istihdam, bankacılık ve ticari sözleşmeler dahil olmak üzere gerekli her türlü sözleşmenin revize edilmesinde hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Farklı ülkelerden gelen yatırımcıları davaları, kurumsal, düzenleyici ve yatırımlarla ilgili kazanımları ve firmaların kurumsal yapılarının Türk mevzuatına uygun hale getirilmesi konusunda temsil etmektedir.
 • Bor Şeker Fabrikası’nın ihaleye özelleştirilmesi, Şirket’in kurulması, ticari faaliyetlerinin başlatılması ve projenin hayata geçirilmesi ile sonuçlanması konusunda Bor Şeker Anonim Şirketi’nin vekili olarak hareket etmiştir.
 • Sakarya ve İstanbul’daki kamu ihaleleri ve alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere gayrimenkul projeleri ile ilgili yabancı bir gayrimenkul şirketi olan YU Group’a hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Su, hijyen ve enerji teknolojileri ve hizmetleri konusunda dünya lideri bir Amerikalı şirket olan ECOLAB-NALCO’nun ortak girişimlerine, hukuki uyuşmazlıkların çözümü, şirketler hukuku ve yasal düzenlemelerle ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Suudi Arabistan merkezli olan gayrimenkul projeleri odaklı yatırım şirketi SEDCO Holding’e ve yerel ortaklarına, Türkiye’deki girişimler ve potansiyel yatırımlar bakımından danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Avusturya merkezli uluslararası alanda faaliyet gösteren ve inşaat sektörünün hemen hemen her alanında kullanılmak üzere ürün üreten ve tedarik eden DOKA Group’u, Türkiye’deki projeleri ve davalarında temsil etmektedir.
 • Türkiye’nin önde gelen havacılık işletmecilerinden birine devralmalar, finansal hizmetler, yasal düzenlemeler ve hukuki uyuşmazlıkların çözümü ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir.
 • Türkiye’ye yapılan yatırımın arttırılması amacıyla Türkiye’nin Yap-İşlet-Devret mevzuatına ilişkin konferanslara katılmış, Kore’deki potansiyel yatırımcılara mevcut mevzuat ve iş geliştirme projeleri hakkında sunumlar yapmıştır.

Publications

Close Relationship Between Qatar And Turkey Is Set to Open Doors to New FDI Opportunities
Ekim 21, 2019

Close Relationship Between Qatar And Turkey Is Set to Open Doors to New FDI Opportunities

International Trade Law
Two of the growing economies in the world; Turkey and Qatar share deep historic and cultural connections. Especially in the...
DEVAMI
Mergers & Acquisitions Guide
Temmuz 25, 2019

Mergers & Acquisitions Guide

Private equity, M&A & Corporate
Mergers & Acquisitions Guide, prepared with collaboration of Kılınç Law & Consulting and Presidency of the Republic of Turkey Investment...
DEVAMI
Turkey and Kuwait’s close relationship will boost bilateral trade
Mayıs 30, 2019

Turkey and Kuwait’s close relationship will boost bilateral trade

Corporate Law
Levent Lezgin Kılınç, Founding Partner at Kılınç Law & Consulting, shares with Business Chief his insight into how Turkey and Kuwait’s relationship will boost bilateral trade. Kılınç Law & Consulting is an Istanbul-based law firm offering legal service in domestic and international areas.
DEVAMI
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar Hakkında
Mayıs 20, 2019

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar Hakkında

Regulation, Energy Law
I. GİRİŞ İşbu Bilgi Notu, 10.05.2019 Tarihli ve 30770 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Karar’a ilişkin olarak tanzim...
DEVAMI
Legal considerations for energy projects in Turkey
Mayıs 1, 2019

Legal considerations for energy projects in Turkey

Energy Law
Few countries are better located from a strategic standpoint than Turkey. Acting as the gateway between southeast Europe and the...
DEVAMI
TANAP: Vital Legal Considerations When Establishing Significant Energy Projects in Turkey
Mart 14, 2019

TANAP: Vital Legal Considerations When Establishing Significant Energy Projects in Turkey

Energy Law
Energy has become a critical factor in the growing economy of Turkey as it aims to reconfigure and broaden its energy mix. A key part of the country’s evolving strategy, The Trans-Anatolian NaturalGas Pipeline (TANAP) is of increasing significance in developing its infrastructure. TANAP is not only a strategically important development for Turkey, but also for Azerbaijan: it simultaneously allows the first Azerbaijani gas exports to be delivered to Europe while further strengtheningTurkey’s position as a regional energy hub.
DEVAMI
Mergers & Acquisitions 2019 | Turkey
Mart 11, 2019

Mergers & Acquisitions 2019 | Turkey

M&A & Corporate
Relevant Authorities and Legislation  1.1 What regulates M&A?  Mergers and acquisitions are regulated under the Turkish Commercial Code (TCC) No.6102....
DEVAMI
Blowing Hot and Cold
Şubat 25, 2019

Blowing Hot and Cold

Energy Law
Turkey needs to do more to reduce its emissions. But is this coal-producing nation doing enough to develop the renewables...
DEVAMI
Winds of change – the case for renewable energy in Turkey
Ocak 11, 2019

Winds of change – the case for renewable energy in Turkey

Energy Law
Despite the economic turmoil that has affected Turkey this year - a sharp decline in the value of the lira which has fallen more than 30% against the US dollar and an inflation rate above 20% - Turkey remains attractive for private equity (“PE”) firms seeking to raise funds for investment. Big names, such as the Dubai-based Abraaj Group and Turkven Private Equity, believe that Turkey continues to offer opportunities. Although Turkish PE hit a ten-year low in 2018, according to PitchBook, Abraaj has made ten separate PE investments in the country over the last few years while Turkven has invested $1.5bn in various projects.
DEVAMI
Turkey: Land of Opportunity
Kasım 20, 2018

Turkey: Land of Opportunity

Regulation, Energy Law
Recent events have not been good for Turkey. Following an impressive 7.4% growth in GDP last year, the country entered...
DEVAMI
Levent Lezgin Kılınç Contributes to Global Legal Insight’s Energy 2019
Kasım 1, 2018

Levent Lezgin Kılınç Contributes to Global Legal Insight’s Energy 2019

Regulation, Energy Law
Levent Lezgin Kılınç was pleased to contribute to Energy 2019, the latest edition of the Global Legal Insights series. The...
DEVAMI
Regulation and Opportunity in Turkey’s Energy Markets
Kasım 1, 2018

Regulation and Opportunity in Turkey’s Energy Markets

Regulation, Energy Law, Articles
Turkey’s energy market is on the cusp of significant change. At present, more than 90% of the country’s crude oil...
DEVAMI
Acquiring Turkish Citizenship
Eylül 20, 2018

Acquiring Turkish Citizenship

Articles, Immigration Law
  A.      Introduction The provisions of the main legislation in which the conditions and rules for the acquisition of Turkish...
DEVAMI
@