Dil

+90 (212) 217 12 55 +90 (212) 217 12 54 info@kilinclaw.com.tr

Kılınç Bülten

Telefon
+90 (212) 217 12 55
Kılınç Bülten

Mayıs 2020

Mayıs 2020

YATIRIMLARDA DEVLET DESTEKLERİNE İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Okunma Süresi: < 1 dakika

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARDA MÜCBİR SEBEP HALLERİNE DAİR DÜZENLEME YAPILDI

 

  • Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2501) 9 Mayıs 2020 Tarihli ve 31122 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karara geçici Madde 14 eklendi. Böylece deprem, salgın gibi doğal ve biyolojik afet hallerinde yarım kalan ve tamamlanamayan yatırımlardan, 11/03/2020 tarihinden önce düzenlenen ve bu tarih itibariyle süresi devam eden yatırım teşvik belgeleri kapsamındaki yatırımların tamamlanabilmesini teminen, talep edilmesi halinde bir yıla kadar ilave süre verilebileceği düzenlendi.

 

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİ MARKALAŞMA DESTEKLERİ HAKKINDA KARAR YAYIMLANDI

  • Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2564) 20 Mayıs 2020 Tarihli ve 31132 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; döviz kazandırıcı hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren ve Türkiye’de yerleşik şirket, kurum ve kuruluşların markalaşmak için gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin giderler, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri’nin Turquality Programı kapsamında şirket, kurum ve kuruluşlarının markalaşma sürecinde yurt içi ve yurt dışında vereceğe desteklere ilişkin harcamalar, Türk markalarının pazara giriş ve tutunmalarına yönelik gerçekleştireceği her türlü faaliyet ve organizasyona ilişkin giderler ile hizmet sektörlerine yönelik olumlu Türk malı ve hizmet imajının oluşturulması ve yerleştirilmesi için yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilecek her türlü harcamanın Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanmasına dair usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmıştır.

 

Kararda işbirliği kuruluşlarına yönelik destekler, Marka Destek Programı, Turquality Destek Programı ve programın yürütülmesine yönelik bilgilendirmelere yer verilmiştir. Ayrıca destek kapsamına alınma, desteğin başlangıç tarihi, süresi ve kapsamı, destek programları arasında geçiş, desteklenecek markanın tesciline ilişkin hükümler, başvuru belgelerinin ibrazı ve ödeme, izleme ve değerlendirme ile diğer hükümlere ilişkin hususlar bildirilmiştir.

* İşbu Regülasyon ve Mevzuat Bülteni, okuyucuya bilgi vermesi ve faydalı olması amacı ile tavsiye maksadında hazırlanmış olup söz konusu değişikliklere ilişkin herhangi bir kesinlik içermemektedir. Aylık Regülasyon ve Mevzuat Bülteni içeriğinde yer alan konular ile ilgili olarak daha detaylı bilgi talebiniz olması halinde, tarafımız ile regulation@kilinclaw.com.tr mail adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.
@